Orkide Zeytin Dalından

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesi olan zeytin tanelerinden elde edilen, doğal hali ile tüketilebilen bir yağdır. Bu yönüyle de aynı zamanda bir meyve suyu olarak kabul edilir. Zeytinyağı; natürel sızma, natürel birinci, rafine ve riviera çeşitleriyle tüketime sunulur.

01

Natürel Zeytinyağı

Zeytinden doğal özelliklerini koruyacak bir sıcaklıkta sadece fiziksel yöntemle elde edilen ve bu doğal haliyle tüketilebilen bir yağdır. Berrak, sarı ile yeşile değişen renkte ve kendine özgü kokuya sahiptir. Natürel zeytinyağı kendi içinde “natürel sızma” ve “natürel birinci” olarak gruplanır. Natürel sızma zeytinyağının serbest asitlik derecesi, en fazla %0,8’dir ve kokusunda ve lezzetinde kusursuzdur. Natürel birinci zeytinyağının ise, serbest asitlik derecesi en fazla % 2’dir.

02

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Natürel sızma zeytinyağında üretim tekniği olarak ayrışan “soğuk sıkım zeytinyağı” ise, üretim esnasında zeytin hamurunun sıcaklığı 26C derece üzerine çıkmadan elde edilen natürel sızma zeytinyağıdır. Bu sayede zeytin meyvesinin duyusal özellikleri yüksek oranda korunur.

03

Rafine Zeytinyağı

Ham zeytinyağının yapısında herhangi bir değişiklik oluşmaksızın rafine edilen, sarının farklı tonlarındaki renklere sahip ve kendine özgü kokusu olan yağdır. Serbest asitlik derecesi en fazla % 0,3‘tür.

04

Riviera Zeytinyağı

Rafine zeytinyağı ile doğal halinde gıda olarak tüketilebilen natürel zeytinyağlarının karışımından oluşur. Sarıdan yeşile farklı renkte olabilir. Kendine özgü kokusu ve lezzeti vardır. En fazla % 1,5 serbest asitlik derecesi bulunur.

05

Natürel Sızma Zeytinyağı

Doğrudan tüketilebilir, salatalar ve soğuk mezeler için idealdir. Riviera zeytinyağı ise sıcak yemekler için önerilir. Rafine zeytinyağı ise genellikle kızartma yağı olarak kullanılmaktadır.

1979 yılından bugüne “sağlıkla, güvenle” sofralarınızdayız.
“Sağlıklı bir hayat” için tutkuyla, ülkemiz için de gururla üretiyoruz.